Bağlayıcı Menşe Bilgisi - Performans Grup

Bağlayıcı Menşe Bilgisi

Bağlayıcı menşe bilgisi, bağlayıcı tarife bilgisi gibi idari bir karardır. Gümrük işlemlerini ilk defa yapacak olan kişilere verilen bu belgenin menşei belirleme konusunda oldukça değerlidir. Performans Gümrük olarak menşei bilgisi talep etme işlemleri ile ilgili sizlere destek oluyoruz. Üstelik sizlerden gelen talepleri karşılarken süreci kolaylaştıracak işlemler yapmaya özen gösteriyoruz.

Gümrük işlemleri gerçekleştirecek olan pek çok kişi ilk defa yapacağı işlemlerle alakalı bilgisizlik nedeniyle sorun yaşayacağını düşünür. Bu nedenle de bilgi sahibi olmak adına mutlaka alanında uzman bir birim ya da kurumdan destek ister. Siz de bu kapsamda olduğunuzu düşünüyorsanız bağlayıcı menşe belgesi talep etmelisiniz. Adından da anlaşılacağı üzere bağlayıcı özelliği olan bu belgenin nasıl alınacağına dair detaylara göz atmak gerekir.

Bağlayıcı Menşe Bilgisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bağlayıcı menşe belgesi almak isteyen kimselerin bu belge için başvuru yapması gerekir. Kişiye özel bir idari karar olarak değerlendirilen bu belgenin başvurusu için bir form doldurup gümrük ve ticaret bölge müdürlüklerine formu ibraz etmek gerekir. Başvuruya göre bir karar alan ilgili kurum aldığı karar ile kişiye menşe ile ilgili bağlayıcı bir bilgi verir.

Kararın alınmasından sonra söz konusu mallar ile alakalı menşe kararda belirtildiği şekildedir. Karara dair iptal mümkün olurken burada en önemli detay bilgilerin yanlış olması halinde kararın iptal edileceğidir. Kararın iptali söz konusu olduğunda ise kararın iptal tarihinden sonra geçerlilik sona erer.

Neden Performans Gümrük?

Performans Gümrük olarak birbirinden özel çözümlerle sizlere destek oluyor ve kaliteli hizmetlerle size çözüm sunuyoruz. Uzun yıllardır gümrük işlemleri konusunda size çözüm sağlarken farklı alanlarda hizmete imkân sağlıyoruz.

Gümrük işlemlerinin en değerli konularından biri olan bağlayıcı menşe belgesi ile alakalı 3 yıllık bir izin almanız açısından sizlere destek oluyoruz. Özellikle de iznin alınması ve süresi tamamlandığında yenilenmesi ile alakalı hizmetlerde süreci yönetmemizi isteyen kimselere destek sağlıyoruz.